Ishockey 20 oktober 2013
Division 1
Två sylvassa söndagsspel!
Division 1-hockeyn är i farten igen. Idag har jag tagit ut två matcher som jag anser extra intressanta, som förhoppningsvis kan generera en och annan slant till spelkassan. Först ut är Wings som tar emot Visby i hemmaborgen.
15.00 Wings-Arlanda – Visby-Roma: 2:a
Det här är ett ovisst möte mellan två lag som ligger nära varandra i serien. Båda lagen kommer från segrar och formen verkar vara bra. Wings är kanske en svag favorit på grund av att de spelar på hemmaplan men jag tycker helt klart att det kan finnas ett spelvärde i Visby, det skulle ge 2.50 gånger pengarna hos NordicBet.
Wings placering i tabellen: 2:a
Visbys placering i tabellen: 3:a
16.00 Olofström – Nybro: 2:a
Olofström är favorit här (nästan alla oddssättare har Olofström som favorit), men jag tror att Nybro kan lyckas bra i den här matchen. Nybro har startat säsongen relativt bra och ligger på sjätte plats i tabellen, en poäng före Olofström och trots att man kommer från en förlust mot Tingsryd så känns formen bra. När lagen möttes i omgång två vann Olofström matchen med 2-3, det är säkert en del spelare i Nybro som är revanschsugna. Laget hade 2-0 i den matchen men tappade allt i den sista perioden, lyckas de undvika en sån fadäs så kan det bli en vinst idag. Skulle Nybro ta hem segern ger det 2.65 gånger pengarna hos NordicBet.
Olofströms placering i tabellen: 8:a
Nybros placering i tabellen: 6:a
Lycka till!
Hur spelar du idag? Kommentera gärna! Skriv ett livetips och delta i diskussionerna!


Skrivet av:
Kommentarer
Skriv en kommentar och delta i diskussionen.