Tennis 26 augusti 2013
Mikail Kukushkin - Andrej Martin
Varning för praktskräll
Mitt skrälltips: Andrej Martin vinner till oddset 4,00 hos Unibet.
Matchstart: Måndag 26/8, ca. 18:00
Följ matchen: US Open sänds på Eurosports kanalutbud.
| 1 | X | 2 |
|---|---|---|
| 1,25 | 4,00 | |
Äntligen drar tennisfesten i New York igång! Den 172-rankade Mikhail Kukushkin ställs mot den 137-rankade Andrej Martin i den första omgången i US Open.
Det kan betraktas som en snäll lottning för båda spelarna som mestadels spelar på Challengertouren – divisionen under ATP-touren. Nu har de alltså världens chans att nå andra omgången i en Grand Slam. Två spelare som kan spela på både snabba och långsamma underlag.
Det är första gången de ställs mot varandra. Den tidigare topp femtio spelaren Mikhail Kukushkin har vunnit en hel del matcher i år. Kazakstaniern vann i Kosice på Challengertouren i början av juni, vilket är hans bästa resultat i år.
Andrej Martin har också vunnit många matcher. Slovaken har vunnit två turneringar på Challengertouren i år. I slutet av april vann han hardcourt turneringen i Mexico City och i mitten av juli vann han grusturneringen San Benedetto i Italien.
Båda spelarna har kvalat sig in till huvudturneringen – vilket gör denna drabbning extra intressant. Spelarna kommer till matchen på samma villkor. Mikail Kukushkin vandrar in som solklar favorit och kan liras till oddset 1,25 hos William Hill. Men jag vill ge ett varningens finger för Andrej Martin, som absolut inte är ofarlig.
Jag tror dagens fight blir tuffare än vad många tror. Andrej Martin vinst betalar hela 4,00 gånger degen hos Unibet. Vilket jag tycker är ett spännande odds och värd en extra koll. Tvåan testas till låg insats!
Hur spelar du idag? Skriv ett livetips och delta i diskussionerna!
Signa konto hos Unibet idag och hämta hem monsterbonusen på 1200 kr – klicka HÄR


Skrivet av:
Kommentarer
Skriv en kommentar och delta i diskussionen.