8 april 2014
Czarnecki och Gibson
2011/12 fick Czarnecki sparken från Färjestadsfamiljen, han passade inte in. Föga förvånande för många. Det råder inga tvivel om att Färjestad som klubb kan vara den svårste att komma in i som ny tränare, den är framgångsrik och man har ett tänk som genomsyrar hela föreningen, från pojklagen till a-laget till fansen. Det är svårt att komma utifrån, bevisligen.
Czarnecki gjorde det väldigt bra i Brynäs, han tog dem från att vara ett kvalserielag till vad de blev 2011. I Brynäs kom han till sin rätt. Efter att Brynäs åkt ut i kvartsfinalen mot Färjestad, då det också stod klart att Niklas skulle ta över Karlstadlaget, vecklades två banderoller ut på ståplats; trevligt sommarlov Brynäs, och Czarnecki – dra åt helvete.
Motsättningar redan från första stund.
När sedan serien drog igång i oktober började det blåsa kring laget direkt, som så många gånger förr hamnade tränaren i skottgluggen och i November(?) fick han gå. Sedan dess har en av landets mest lovande tränare varit arbetslös.
Idag blev det officiellt att han tar över Vita Hästen, vi på Krogen önskar Niklas all lycka i Allsvenskan.
#John Gibson gjorde NHL-debut i natt för Anaheim och höll nollan direkt, en ny stormålvalt månne?
#Sedinarna och Edler är tillgängliga för VM.
#Zibanejad har pratat med Mårts om VM, senast han representerade landslaget skrek Chris Härenstam SVTs skönaste citat sedan Plex’s “vad gör karl?!”; ZIBANEJAD ÄR FRI!! ZIBA..JAAAAAAA!!!!”
#Är fortfarande arg på Rönnmark.
#Beasås är gott
Erland



Kommentarer