X

100% BONUS
Sätt in 500 kr och få 1000 kr att spela för

Spela ansvarsfullt 18+

Annons

tisdag 28 oktober 2025

HockeyHansson

Med Erik Hansson

14 januari 2015

#Pastapower

Hej igen kära läsare!

Ursäkta för inaktiviteten. Nu kör vi igen, det är ju nytt år, 2015, here we go!

 

Tänkte ta tillfället i akt och snacka lite om Boston Bruins unge tjeck David Pastrnak. Nickname: Pasta!

 

Han draftades i somras och har alltså redan nu fått pröva på NHL. Första fem matcherna var väl sådär, han stod för en assist men kom inte riktigt till i spelet, samtidigt som hela Bruins gick knackigt. Man skickade ner honom till AHL igen där han fortsatt att dominera och leder interna poängligan i Providence med 27 poäng på 24 matcher trots att han spelat mindre matcher än dom flesta andra. Han fick åka med till JVM och var där Tjeckiens poängbästa spelare med 1+6 under turneringens gång, man blev dock utslaget av Slovakien som sen vann bronsmatchen mot Sverige dessutom.

Efter att han kom tillbaka från JVM så fick han chansen i NHL igen. Jag tror mer att detta var sista draget man hade innan man var tvungna att se sig om på spelarmarknaden för att förbättra laget som låg utanför slutspelsplats vid tidpunkten. Man vet ju att det finns potential i Pastrnak men man visste och vet fortfarande inte om han är redo för den stora scenen än.

Men, om vi ser till dom tre matcherna han har spelat sedan han kom tillbaka så är det inget annat än ett succédrag Peter Chiarelli gjorde. Efter att ha blivit poänglös mot Devils där man vann med 3-0 har det på dom två senaste matcherna blivit rejäl utdelning i form av hela fyra mål! Första avgjorde han matchen mot Philadelphia i lördags med sitt första och andra mål någonsin i NHL. Inatt fortsatte han på den inslagna vägen när han satte två nya kassar mot ett av NHLs bästa lag den här säsongen, Tampa Bay Lightning. Det första av dom var dessutom ett sanslöst vackert hockeymål. För att se det är det bara att följa den här länken och antingen se alla mål från matchen eller trycka på play vid 2-2-målet.

 

Så nu är alltså Boston uppe på slutspelsplats och man har fått precis den effekt man hoppades på att få när man kallade upp Pastrnak. Man är dock långtifrån säkra och måste fortsätta på samma vis för att inte halka ner under strecket igen. Frågan är nu bara hur man tänker göra med Pastrnak. Man kan spela 9 matcher i NHL utan att första året på ett rookie-kontrakt räknas och han ligger just nu på 8 spelade matcher. Tror man att han kan fortsätta hjälpa laget resten av säsongen eller vill man att han ska fortsätta utvecklas i AHL? Han har ju utan tvekan stärkt sina aktier efter den här senaste perioden i laget och gör beslutet väldigt svårt. Jag hade själv utan tvekan låtit honom stanna och kickat igång första året på kontraktet. Han har ju fått spela med Krejci och Lucic nu dessutom och det har verkligen fått fart på stjärnorna. 5 assist på Krejci och 3+3 på Lucic på fyra senaste är fina siffror och man ser redan nu att kemin mellan dom tre är riktigt bra.

 

Snart får vi svaret, stannar han eller skickas han ned? Jag väntar med spänning!

 

Kommentarer

Senaste bloggar

Alla bloggar