6 februari 2015
Bostons special teams
Ett inlägg av det lite mer nördigare slaget kommer jag bjuda er på här.
Som alla vet är special teams i ishockey en väldigt viktig del av spelet. Har man bra powerplay och boxplay är sannolikheten hög att man vinner fler matcher också.
Bruins har alltid satt stort värde på sin penalty killing och man har varit bland dom bästa i spelformen dom senaste åren med topp 10-placeringar förutom en säsong dom senaste fem åren. Powerplay har varit sämre under samma period där man hamnat på den undre halvan fyra av fem säsonger. Det gick dock väldigt bra förra säsongen i spelformen då man var trea i hela NHL på den fronten. Det brukar ju dock vara ganska jämnt fördelat mellan lagen hur många tillfällen man får chans att spela powerplay, där dom spelförande lagen såklart oftast har en fördel. Samma sak när det gäller boxplay då, att dom mer hårdföra och mindre skillade lagen får försvara sig vid fler tillfällen.
Där hittar vi en väldigt intressant och häpnadsväckande statistik från pågående säsong. Procenten som Bruins har i powerplay just nu, 17,6%, är helt okej och ger en mittenplacering i tabellen. Det intressanta i det hela är att laget på 51 matcher fått chansen att spela 119 gånger med en/två man mer. Med det ligger man toksist i statistiken. Det lag som fått näst minst powerplay med sig är, surprise, surprise, Buffalo! Man har dock fått 143 powerplay med sig, 24 fler än Boston alltså! Med tanke på att Boston ofta är det spelförande laget så är det oerhört märkligt att man inte får fler utvisningar med sig. Dallas, som ligger på elfte plats i Western Conference är det lag som fått chansen i PP flest gånger med 190 gånger, tätt följda av Tampa Bay med 189. 71 och 70 fler gånger än Bruins alltså!
För att Boston ens ska kunna komma upp till mitten av tabellen skulle man behöva 45 extra powerplay. Den här statistiken har minst sagt en stor effekt på lagets resultat, och då blir det än mer imponerande i mina ögon att man vunnit mer än hälften av matcherna man spelat iår. Ett bra betyg till spelet med lika många spelare på isen. Man har fått spela med en/två man mindre vid 162 tillfällen, 43 gånger fler än vad man fått chansen framåt alltså, och det är om möjligt ännu mer imponerande. I boxplay har man också spelat upp sig avsevärt jämfört med hur man började säsongen under perioden när det gick knackigt mest hela tiden. Nu är man uppe på sjunde plats med 83,3%, vilket är ett väl godkänt resultat.
Det känns som att förra säsongens grundserie gick som på räls hela tiden och i slutspelet hade man en övertro på sig själva att man skulle fixa både Detroit och Montreal utan problem. Man fick sig ett bryskt uppvaknande när Canadiens kom in under skinnet och gjorde livet surt. Den här säsongen är helt annorlunda, man har fått kämpa sig igenom väldigt mycket och det är ju först nu på slutet som man gått förbi Florida och tagit sig upp på slutspelsplats. Går man till slutspel så känns det definitivt som att många av dom högre placerade lagen kommer få ett bryskt uppvaknande istället. Jag tror Bruins blir livsfarliga framåt vårkanten, återstår att se om jag får rätt!
Får jag det ska jag påminna om det här inlägget. ;)
Till sist kan jag påminna om Behind the B, riktigt härlig programserie där vi följer Bruins bakom kulisserna. Senaste avsnittet kom ut inatt, det, och alla andra episoder hittar ni här.
Till nästa gång, ha det!



Kommentarer