2 februari 2015
Målfest och Vinnie Jones i vildmarken
Vilken fest Arsenal! High 5(-0)!
Gunners övertygade med en megakross igår mot Aston Villa och hänger kvar i topp 4-racet. Som ett brev på posten tappade dessutom Southampton poäng mot Swansea och nu skiljer endast ett mål Arsenal och Southampton åt.
Inför mötet hade Arsenal fyra raka vinster och det skulle bli en femte genom ett hejdundrans målkalas. Då började laget dessutom utan spelare som Welbeck, Sanchez, Oxlade-Chaberlain, Artet (som skrivit på nytt kontrakt med Gunners), Wilshere med flera. Många bra spelare, men Gunners har resurser i form av Walcott, Özil, Cazorla, Ramsey och Giroud.
Den sistnämnda fick starta målprotokollet efter en fin klack från Özil. Då hade Arsenal startat piggt och klockan stod bara på åtta minuter. Sedan fortsatte Arsenal hålla boll och det kunde lätt blivit fler mål om de hållit deras huvuden lite kalla. Cazorla sköt stolpe ut och första halvlek gick i rött och vitt. Aston Villa var inge vidare och andra halvlek skulle bara bli värre för Villas.
De startade dock andra som det mest taggade laget men det höll inte länge. Första målets radarpar bytte plats för 2-0 gav Giroud en boll till Özil som placerade bollen i nätet. Sedan var det Walcotts tur till publikens glädje. Han såg lite loj ut i första så detta var ett styrkebesked. Han är väl inte helt van på plan efter skadeuppehåll. Cazorla fortsatte vara farlig och vass i Gunners-tröjan. Han låg bakom 4-0 men vi får väl tacka Villas goalie som styrde in bollen i eget mål.
Till sist skulle Villa få bevittna Arsenals sista mål. Denna gång av talangen och raketen Bellerin. Han är ett fint inslag och har fortfarande så mycket mer att ge. Känns sjukt kul med en sådan grabb i laget. Även Chuba Akpom fick komma in i matchen och glänsa lite. Framtiden ser ljus ut.
Arsenal fick inte direkt något motstånd för Villa var verkligen katastrofala. Arsenal tog tillvara på tillfället och visade att de är att räkan med. Mezut Özil börjar likna sitt gamla jag vilket är välkommet. Giroud är on fire, likaså Cazorla. Bellerin är en het uppstickare och Arsenals form har verkligen blivit bättre och bättre. Det känns lovande och jag är redan taggad inför nästa match!
——–
Sitter just och kollar på något program där Vinnie Jones åker runt i Ryssland och hänger med “Russians toughest”.
Han gör allt från att jaga tjuvjägare i skogen, blir nästan uppäten av björnar, kör stridsvagn och “springer” med vildhundar (han har allt tappat lite fart). Allt handlar om att “smash”, “grab” and “knock” och han kör samma stil som en gång på plan. Full fart framåt. Han kunde dock inte hålla minen när de insåg att de var omringade av björnar och det enda Vinnie får ur sig är att han behöver byta kalsonger… Vilken komplett galning men ett sådant ess i fotbollsencyklopedin.
Have a good one mate!



Kommentarer