14 juli 2014
Ty(pi)skt guld
VM är över. Finalen är spelad och Brasilien kan andas ut, i alla fall lite grann.
Tyskland tog VM guldet och Argentina fick bittert nöja sig med silver. Tyskland var redan innan finalen VM:s bästa lag och som grädde på moset så tog de hem hela VM festen. Det gick ända till andra förlängingshalvlek, och påminde en del om Spaniens vinst över Holland 2010. Den här gången var det inte Iniesta som blev hjälte, utan 21-åringen Mario Götze blev löpens poster boy och skrev in sig själv i historieböckerna.
Första halvlek var riktigt underhållande och båda lagen spelade offensivt och samtidigt höll tätt. Andra halvlek började också helt fantastiskt, med Argentina som farligast aktör på plan. Båda lagen hade sina chanser och Argentina speciellt. Higuain, Messi och Palacio brände alla tre givna chanser, och det har man absolut inte råd med i en VM final, och speciellt inte mot Tyskland. Höwedes och Schürrle var också nära, men det blev till slut Götze som satte matchen enda mål och gav sig själv ett extra saftigt stycke på Wiki. Efter att ha blivit hatad av många tyskar för att ha gått mellan ärkerivalerna Borussia Dortmund och till Bayern München så är det med stor sannolikhet utsuddat nu.
Två andra arbetshästar värda att nämna i Tyskland igår var Neuer, som inte såg rädd ut en enda gång, och Schweinsteiger som låg mer i gräset än stod på fötterna till slut. Den senare lär vara helt blå idag efter alla smällar. I Argentina var Lavezzi starkast lysande under första halvlek, men sen byttes han tråkigt nog ut i pausen. Skada? Agüero tog hans plats men det räckte inte och Di Maria fick hjälplöst se på från bänken. Angående Messi så var det inte hans tur än att vinna guld åt sitt Argentina. Men han gick ju faktiskt inte hem helt lottlös. Messi vann guldbollen. Tystnad. Alltså jag älskar ju Messi. Jag ville att han skulle bli hjälte, men ärligt talat tycker jag inte han är VMs bästa spelare. Neuer fick priset Guldhandsken – fair och James Rodriquez vann Guldskon – mycket fair. Det blir såklart alltid konspirationsteorier, och jag vet inte vad jag ska tro. Vad har dessa spelare gemensamt? Alla tre vinnare är sponsrade av Adidas. Priserna delas ut av Adidas. Kaa-ching. Adidas drog verkligen hem storkovan i och med att de även sponsrar Tysklands landslag OCH Argentinas. Julbonus till alla! Paul Pogba fick priset bästa unga spelare i VM. Han sponsras av Nike. Det priset delas ut av Hyundai.
Fotbollen är ofta för mycket politik och får gåshud varje gång jag ser Blatter. Inte den bra gåshuden, utan rysningar. Att VM spelas nästa gång i Ryssland är ju också ett hån. Men det får bli ett helt eget inlägg. Nu är detta VM i Brasilien över och vilket sjuhelsikes VM det blev. Det var verkligen perfekt. Den enda som saknades var Zlatan, men vi fick i alla fall se honom på läktaren.
Tack VM, du kommer vara saknad och bli ett härligt samtalsämne framöver.
/C



Kommentarer