X

100% BONUS
Sätt in 500 kr och få 1000 kr att spela för

Spela ansvarsfullt 18+

Annons

lördag 2 maj 2026

Soccerflickan

Med Carro Levy

13 maj 2014

The End – almost

Minuterna bara rasar förbi och senaste två veckorna har livet gått i totalt racerfart, och i allt detta sammelsurium lyfts det bucklor.

Paris Saint Germain tog sin buckla för redan två veckor sedan, för andra året i rad. När Zlatan var med och gjorde comeback, och fick hela stadion att vråla, efter sin skada så förlorade de mot Toivonens Rennes. Men vad gjorde det när de visste att bucklan var i hamn. I helgen vann de mot Lille och i sista omgången i helgen möter de Montpellier hemma och jag skulle inte tacka nej till ett svensk Zlatanesiskt hat trick som avslutning på säsongen. PSG har flest poäng på hemmamatcherna, flest på borta matcherna, flest gjorda mål och minst insläppta mål. De vann ligan och franska cupen. Zlatan själv leder skytteligan, och i veckan vann han Player of the Year, Goal of the Year och Team of the Year. Triss i boom. Allt gick rätt för Zlatan denna säsong förutom hans förrädiska skada som kom helt brutalt olägligt och sedan, i och med det, uttåget ur Champions Leauge. Annars går det inte att klaga på något han eller PSG gjort.

Zlatan – tack för att du gör sporten så mycket roligare och får hjärtat att banka extra hårt när det är matchstart. Du är och förblir min fotbollsgud.

VM’s värdland Brasilien verkar också tycka att Zlatan är en sjuihelvete bra fotbollsgud och har just nu en kampanj som innebär att stjärnor som Ronaldo, Dani Alves, Bebeto med flera ska få Zlatan att komma till fotbollsnationen som det kommer bubbla över ifrån. Om jag känner Zlatan rätt (exakt) så tar han nog vacay och ägnar sommaren åt vattenskoter, jakt och annat som kan röra till det i medierna. MEN det skulle samtidigt inte förvåna mig om han blir satt på ett privat jet och dyker upp på en match i ett par solglajjor, en tischa och ett brett smile.

Sedan blev det kaosavslutning i England. City avgjorde genom att vinna över West Ham, då Liverpool lagt upp den för City genom att tappa en 3-0 ledning mot Crystal Palace till ett oavgjort resultat på 3-3. Suarez, och alla ‘Pool fans grät, och det kändes nästan lite bittert även fast jag inte hejar på The Reds. Liverpools Suarez vann skytteligan på 31 mål, trots att han var avstängd i en massa matcher ett tag, minns inte ens hur många, så det ska han verkligen hyllas för. Tvåa i skytteligan kom ännu en Reds – Sturridge. Guldlaget City hade Yaya Touré på bästa placering, nr 3, ett mål efter Sturridge. Lustigt i och med hans tid i Barca då han bara spelade defensivt, och det var verkligen först i City som hans fulla potential kom till användning. Agüero kom på delad fjärde plats som Rooney med sina 17 mål. Både Pool och City har dominerat.

Liverpool var verkligen nära, men i fotbollen räcker inte nära någonstans. City hade ett grymt lag, hade gjort några fantastiska värvningar och med en coach som Pellegrini föll allt på plats och City vann med två poängs marginal. City of Manchester Stadium gräsmatta blev den ända förloraren i sagan om de ljusblå.

Arsenal kom tack och lov fyra och får en chans att komma med till Champions League. Pjuh.

Till sist har vi Spanien. Oliiiiidligt spännande La Liga. Det är helt brutalt. När var det senast så att två lag (ettan och tvåan) möts i sista omgången och det är då det ska avgöras? Det som ger mig huvudvärk är att jag inte kommer se matchen – som ett hån. Men jag får spela in den på något sätt och se i efterhand och sedan hålla mig långt borta från vänner, sociala medier och tidningar.

Just nu leder Atlético Madrid på 89 poäng. Barca ligger bakom på 86 poäng. Alltså vinst till Barca och Barca vinner och bevisar alla att laget fortfarande kan och vill. Oavgjort eller vinst till Atlético – Atlético får lyfta bucklan. Det kunde lika gärna ha avgjorts för några omgångar sedan men båda lagen tappade viktiga poäng och Real Madrid var också med i striden om titeln fram tills att de spelade lika mot Valencia och sedan blev överkörda av Celta de Vigo senast. Kvar står två lag, ett lag som överraskat hela Europa, ja, kanske hela världen och ett annat lag som inte längre är odödliga. Jag kan verkligen inte svara på vem som kommer vinna. Det kan gå åt vilket håll som helst. Det kommer handla om vem som vill det mest. Barcelona har en fördel då ligatiteln är det enda som de spelar om i år, det blir lottlösa annars. Den morot kan förstöra Simeones plan. Atlético spelar en vecka efter mötet final i Champions League mot Real Madrid, som inte heller har något mer att spela för så huvudstadens rödvita har det riktigt tufft framför sig.

Kommer lika barn i jeansskjorta leka bäst eller blir det en rödvit överraskning som står på menyn i helgen?

BnXsvAACAAELm0f

Jag kan inte vänta på resultatet.

/C

Kommentarer

Senaste bloggar

Alla bloggar